Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Jistota za pokladnou.

26. 03. 2014 10:58:53
Již pár let při pracovních pohovorech slýchám o jistotě. Cituji: „Budu mít jistotu, když budu dělat na živnosťák? Co, když mi jeden měsíc nevyjde, co potom - kdo za mě zaplatí složenky, budu mít kde bydlet?” Tyto lidi později potkávám jako pokladní v supermarketech. Dle jejich uvažování zřejmě nalezli to, co hledali - JISTOTU. Jistotu, že jim zaměstnavatel zaplatí zdravotní a sociální pojištění a že v lepším případě dostanou 15.000 Kč čistého.

Zkusme se však zamyslet nad tím, o jaké jistotě v tomto případě hovoříme? Opravdu tito lidé hledali jistotu tohoto typu? Podíváme-li se na význam slova "jistota" z jiného úhlu pohledu, jedná se o jistotu, že tito lidé si nikdy nekoupí vysněné auto, nikdy se nepodívají na Maledivy, vždy se budou muset starat o peníze a přežívat od výplaty k výplatě. Jistotu toho, že si na všechno materiální, po čem v životě touží, budou muset několik měsíců (spíše let) šetřit nebo si na to půjčit. Jsem přesvědčen o tom, že o takovouto jistotu tito lidé primárně nestáli, přesto ji však "má" většina obyvatel ČR.

Na druhou stranu, poměrně velká část obyvatel jezdí v luxusních nebo nadstandartních automobilech, mohou si dovolit 4x ročně dovolenou, ale hlavně nepřežívají ale žijí.. Existuje pro to nějaké vysvětlení? U mnohých z Vás se v hlavě jistě promítlo mnoho nepravdivých odpovědí typu: „Zdědili to.” ; „Nakradli to.”; „Půjčili si"; „Měli zkrátka štěstí.” Apod. Mohu Vás s čistým svědomím ubezpečit, že v naprosté většině případů nejsou tyto odpovědi pravdivé. Jistě se ptáte, čím se bohatí lidí odlišují od těch nemajetných? Jsou inteligentnější, mají lepší školu než ostatní, mají rodiče, kteří jim řekli, jak mají vydělávat?

Zamyslíme-li si nad touto úvahou, pochopíme - výše jmenované věci jsou pouze zažitými frázemi, které mnohdy nemají s realitou nic společného.

Dobře, v čem to tedy je, proč někteří lidé mají více peněz a lepší život, i přesto, že mají totožné podmínky jako ostatní? Jak je možné, že někdo jezdí MHD a někdo BMW?

Odpověď zní - stav mysli. Slovy amerického herce Neil Patricka Harrise, jež ztvárnil oblíbenou seriálovou postavu Barnyho Stinsona v seriálu How I Met Your Mother, - „Bohatství není stav peněženky, ale stav mysli!”

Skvělá zpráva !!! Ano, skutečně, přehodnotí-li člověk některé ze svých postojů a pozmění-li v jistých ohledech způsob myšlení, může být milionářem už zítra. Pokud bych měl uvést analogický příklad procesu zbohatnutí, zmínil bych jízdu na kole. Na první jízdu se nikdy nezapomíná, ale zároveň člověk nikdy nezůstane u úrovně první jízdy, chce se neustále zdokonalovat/zlepšovat. Věřte mi, že jakmile změníte způsob myšlení, už není cesty zpět. Bohatnout je tedy jako jezdit na kole, na to se prostě nezapomíná - naštěstí.

Spousta lidí hledá návod, jak být naprosto finančně nezávislý.

Velmi důležité je, vyzbrojit se do začátku informacemi. Doporučuji četbu pár knih, které byly napsány lidmi, kteří našli cestu k majetku a bohatství. Vhodnými svazky jsou: Timothy Ferriss: Čtyřhodinový Pracovní Týden či Robert Kiyosaki: Bohatý táta, chudý táta. V těchto knihách se dozvíte jak základní postřehy, tak zejména osobní příběhy konkrétních lidí, kteří od nuly vybudovali své firmy a nyní patří buď mezi nejbohatší lidi naší planety nebo je jejich majetek natolik velký, aby se nemuseli o hodnotu peněz ve svém životě starat.

Podívejme se, abych tak řekl, realitě do očí. Položme si následující stěžejní otázku: „Zůstanu-li v současném zaměstnání – budu do 5ti let bohatý? Dostanu se měsíční vydělanou částkou tak vysoko, že nebudu muset řešit finance a zbyde mi tolik volného času, abych si to všechno patřičně užil?” Pokud Vaše odpověď zní ne, dejte výpověď. Založte si svůj business anebo jděte pracovat tam, kde nebudete mít omezený příjem tedy tam, kde budou výsledky Vašeho snažení/práce patřičně ohodnoceny!

Zdá se Vám to příliš složité nebo nereálné? Dovolte zde namísto odpovědi dva z mých oblíbených citátů: „Vůle čelit nepřízni osudu, vůle vytrvat – to je vlastnost vítězů.” (Wynn Davis) ; „Velikost člověka nespočívá v tom, že nikdy neklopýtne, nýbrž v tom, že vstane pokaždé, když padl.” (Konfucius)

Pochopitelně, že není nutné otevřít síť supermarketů. Stačí začít s něčím malým v oboru, kterému člověk z dostatečné části rozumí. Uveďme si další příklady, jež hovoří za vše. Nikdy bychom neznali žádného Harryho Pottera, kdyby spisovatelka J. K. Rowling tak dlouho neobcházela všemožné vydavatele, jež neperspektivní rozvedenou matku s podle nich podivným nápadem odmítali, nebo, děti by nikdy neviděly Disneyland, kdyby Walt Disney nevytrval i poté, co mu třístý investor roztrhal plány na tématicky netradiční park. Obě tyto osoby pracovaly jako většina dalších v zaměstnáních s jistotou a nyní za sebou mají obrovská impéria. Jediný rozdíl mezi Vámi a těmito lidmi, je v tom, že oni bezmezně a vytrvale věřili ve svoje kvality, čímž překonali všechny prvotní překážky.

Jakou úvahou ukončit tento článek? Jakým citátem? Moje rada zní - nikdy nepochybujte o svém rozhodnutí a neustále se žeňte dopředu. Neposlouchejte pochybovače, většina z nich v životě nic nedokázala a lidé co něco sami vybudovali, Vás vždy podpoří! Na tento svět jsme přišli proto, abychom si život co nejvíce užívali. Nejsme tu od toho, abychom se věčně trápili a limitovali se penězi od výplaty k výplatě. Začněte věřit sami sobě a už nikdy nepřestávejte !!!

Autor: Dmitrij Michajlov | středa 26.3.2014 10:58 | karma článku: 13.07 | přečteno: 1357x

Další články blogera

Dmitrij Michajlov

Proč očekáváme nemovitosti s extrémní slevou?

Článek píšu jako člověk, který začal podnikat v realitním byznysu v době ekonomické krize v roce 2008. Dozvíte se můj názor o budoucím vývoji realitního trhu, co nás čeká a proč to velmi úzce souvisí s Airbnb.

17.5.2020 v 19:00 | Karma článku: 16.89 | Přečteno: 908 | Diskuse

Dmitrij Michajlov

Úkolem makléřů by mělo být nemovitost zhodnotit

Úkolem makléře je majiteli nemovitost zhodnotit a za to si vzít zaslouženou provizi. Ne pouze primitivně nafotit byt a shrábnout sto tisíc skoro za nic. Nový zákon o realitních zprostředkovatelích trh pročistí.

13.1.2020 v 18:30 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 905 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Lenka Rutteová

Spor s poskytovatelem půjčky? První řízení bude pro vás zdarma!

Ano, spor s bankou i nebankovkou se dá řešit zdarma - pokud využijete služeb finančního arbitra. Kdo to je? Co umí? V čem se na něj můžete obrátit a jaké jsou výsledky jeho práce? Zjednodušeně řečeno: může krotit úvěrovou agresi.

13.4.2021 v 11:14 | Karma článku: 3.93 | Přečteno: 157 | Diskuse

Marie Oujezdská

Prý brzy dojdou peníze, co si počne (nejen) rodinná politika?

Pandemie přinesla zajímavý obrat v uvažování: ekonomické zájmy musely ustoupit starostem o život. Na to byl připraven málokdo, včetně ekonomů, kteří už před covidem navyšovali výdaje státního rozpočtu. Peníze ale nebudou. Co teď?

12.4.2021 v 15:01 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 300 | Diskuse

Miroslav Křížek

Vysokým zdaněním bohatých k rovnosti? Nesmysl!

Z pohledu ekonoma vidím nejlepší cestu v přehledných a spravedlivých daních, jistá míra solidarity by určitě měla být zachována, ale nesmí mít nic společného s nadměrným zdaněním vysoko příjmových obyvatel.

12.4.2021 v 7:52 | Karma článku: 33.15 | Přečteno: 1270 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Pětina samoživitelů přišla o práci. Pomáhají potravinové banky

Pandemie negativně ovlivnila životy samoživitelů. Někteří přišli o práci, jiní o velkou část výplat. Samoživitelé šetří nejčastěji na provozu domácností nebo potravinách. Právě s nimi jim pomáhají potravinové banky.

11.4.2021 v 14:59 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 158 | Diskuse

Richard Neugebauer

Státní banka je socialismus, socialismus je hospodářský zločin

Od roku 1989 jsme na trnité cestě. Putujeme od socialismu přes kabelky Jany Nagyové zpět k socialismu. Budeme mít státní banku. Zlepšit postavení "chudých" bylo důležité, ale když se to přežene, je to cesta do pekel ...

9.4.2021 v 8:11 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 520 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1123

Obchodní ředitel Národního Investičního Holdingu, realitní makléř, vášnivý sportovec. Osobní web: www.dmitrij-michajlov.cz

Najdete na iDNES.cz